Особливості церкви Святого Йосафата 19-20ст. в с.Спасів




НАУКОВА РОБОТА

Автор: Козійчук Богдан Романович, учень 10-Б класу ЗЗСО Сокальського ліцею №1 імені Олега Романіва; села Спасова, Червоноградського району, Львівської області (2020 р.)

Науковий керівник: Владичко Ольга Петрівна, учитель-методист мистецтва ЗЗСО Сокальського ліцею №1 імені Олега Романіва 

ІІІ місце на першому етапі

ОСОБЛИВОСТІ САКРАЛЬНОГО МИСТЕЦТВА ЦЕРКВИ СВ. ЙОСАФАТА КУНЦЕВИЧА КІНЦЯ ХІХ – ПОЧАТКУ ХХ СТ. В СЕЛІ СПАСІВ

    Проаналізувавши наукову літературу, зіставивши науковий і місцевий матеріали,  вдалося встановити, що храм св. Йосафата Кунцевича кінця ХІХ століття в селі Спасів має вельми цікаву та багату історію та може вважатися об’єктом національного надбання.

    Перша згадка про село Спасів датується 1426 роком, як і більшість сіл Сокальщини. За своїм розвитком Спасів нічим не поступався місту.

    Тит Ковальський з 1864 року перший настоятель найбільшого греко-католицького храму Сокальщини кінця ХІХ – початку ХХ ст. св. Івана Милостивого тепер св. Йосафата Кунцевича. Тут він проводить активну діяльність: співзасновник читальні «Просвіти», активно закуповує книги на посаді першого голови читальні, єдиний українць-депутат, на засіданнях розмовляє українською, товаришує з багатьма українськими світочами. Церква повноцінно діяла за усіх правлінь парохів від 1871 року і до сьогодення. Спасівчани продовжували плекати релігію своїх пращурів, підтримували та відновлювали традиції Церкви. На сьогоднішній час храм має активних доброчинців, пожертви яких  спрямовані на реставрацію скульптур, вівтарів та образів.

    Основний інтер’єр формувався впродовж 28 років (1871-1899). Храм ділиться на три частини: бабинець, храм вірних та святилище. За проєктом (виконаним у 1868 р. Артуром Ґлоґовським) належить до тридільних одноверхих храмів. Пишний бароковий архітектурний ансамбль інтер’єру зберігся від часів настоятеля о. Тита Ковальського. Образ опікуна парафії – св. Йоана Милостивого в 1888 р. намалював представник класицизму в Галичині – український маляр Корнило Устиянович. У 2021 році церква святкуватиме своє 150-річчя.




1 коментар: